Pokrzywka

Pokrzywka (urticaria)

Czym jest pokrzywka?

Jest to choroba alergiczna skóry, charakteryzująca się wystąpieniem bąbli, podobnych jak po oparzeniu pokrzywą lub ukłuciu niektórych owadów, np. komarów. Zmiany są uwarunkowane zaburzeniem naczynioruchowym w wyniku rozszeżenia światła drobnych naczyń krwionośnych, zwiększenia ich przepuszczalności i powstania ograniczonego obrzęku skóry właściwej, a często i tkanki podskórnej. Pokrzywka pojawia się najczęściej jako odczyn alergiczny na leki, na niektóre pokarmy(poziomki, raki, ryby), pasożyty przewodu pokarmowego.

Zmiany chorobowe polegają na występowaniu wykwitów skórnych w postaci bąbli, najczęściej kształtu okrągłego, owalnego lub wielokolistego, o wyraźnie zwiększonej spoistości. Zmiany występują nagle i towarzyszy im dokuczliwy świąd.

Jakie Zioła na pokrzywkę alergiczną?

Według doktora Ożarowskiego, w leczeniu pokrzywki przewlekłej korzystne działanie można dostrzec po dłuższym okresie picia odwaru z dojrzałego owocostanu chmielu zwyczajnego, tzw szyszek chmielu. Poprawę a często ustąpienie pokrzywki można łączyć ze związkami czynnymi zawartymi w owocach jak: humolen, farnezen, a zwłaszcza mieszaniny żywic humulonu i lupulonu oraz flawonoidów, które działają uspokajająco i hamująco na czynność kory mózgowej, zmniejszaja pobudliwość ośrodków rdzenia kręgowego.

Doktor Ożarowski poleca w leczeniu miejscowym w okresie wysiewu pokrzywki papkowate zawiesiny lub roztwory zawierające mentol. Papki w czasie wysychania wywołują uczucie chłodu i tym samym łagodzą dokuczliwy świąd; działanie ich jest objawowe.

                                                          Rp.

Olejek mentolowy                               0,5-1,0
Gliceryna                                                 5,0
Spir. Vini 40%                                     ad 100

Wykwity pokrzywki smarwać watą zwilżoną płynem kilka razy dziennie

Rp.
Olejek mentolowy                                   0,5-1,0
Pasta cynkowa (zinici oxydati)
Talk (Talci veneti)
Skrobia pszeniczna (Amylum Tritici)       aa 10,0
Gliceryna (Glicerini) 5,0
Spir. Vini 40%                                            ad 100

Stosować zewnętrznie, przed użyciem wstrząsnąć. Smarować wykwity pokrzywkowe 1-3 razy dziennie.

Dobre wyniki można uzyskać stosowaniem kąpieli osłaniających w rumianku, krochmalu. Należy jednak Pamiętać że temperatura kąpieli nie powinna przekraczać  34-36C, gdyż zbyt ciepła kąpiel może nasilić uczucie świądu, spowodować nowy wysiew pokrzywki. Również czas trwania kąpieli  nie powinien być dłuższy niż 15-25 min. Po wyjściu z kąpieli skórę należy osuszyć ręcznikiem. Nie wycierać gdyż mechaniczne drażnienie może spowodować wysiew pokrzywki.

Kąpiel krochmalowa  0,5-1 kg mąki ziemniaczanej zalewa się 2-3 l wody i ogrzwa stopniowo po otrzymaniu masy papkowatej wlewa się ją powoli i rozprowadza w wodzie do kąpieli. Wanna powinna zawierać około 150 lirów wody o temperaturze około 36 C, temperatura otoczenia nie niższa niż 18 C.  Czas kąpieli nie powinien przekraczać 15-25 minut. Podczas kąpieli nie używać mydła po wyjściu z wanny skórę trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem

Kąpiel z naparu rumianku na wannę wody Ożarowski stosuje 0.25 – 0,5 kg rumianku. Sporządza się napar, który następnie dodaje się do wody. Można też wymienioną ilość rumianku włożyć do dość dużego płóciennego woreczka, aby rumianek nie był zbyt mocno ugnieciony, woreczek zawiązać i włożyć do wanny z gorącą wodą. Po osiągnięciu temperatury wody około 36C i nasyceniu wody wyciagiem z ziół rozpoczyna się kompiel leczniczą. Czas trwania kąpieli i sposób wytarcia jak wyżej.

Przypadek wyleczenia pokrzywki z gabinetu Bio Detox.

Do gabinetu zgłosiła się 28 – letnia kobieta. Na ustach miała ropne bolące bąble, pod nosem i oczami bolące czerwone plamy. Podczas diagnozy w gabinecie znaleziono u Niej przywrę Clonorchis Sinensis oraz wirusy herpes simplex virus 1 i 2. Patogeny zostały usunięte generatorem częstotliwości  oraz przeprowadzono program na oczyszczania krwi z toksyn. Wyniki były widoczne już na drugi dzień.