Glista Ludzka (Ascaris)

Glista Ludzka (Ascaris) szacuje się że około 97% populacji posiada Glistę ludzką. Posiadanie i nie leczenie od tego pasożyta może prowadzić do następujących objawów:

Zawroty głowy, bóle brzucha, drgawki, kaszel, podwyższona temperatura, pokrzywka, ślinotok, spadek apetytu, bóle głowy, nocne ataki lęku, zgrzytanie zębami (bruskizm), zapalenie oskrzeli, kaszel, duszności astmatyczne, astma, zapalenie płuc, zawał, niedokrwistość, infekcje dróg odechowych, zapalenia ropne w drogach żółciowych, ropień wątroby, zapalenie otrzewnej, posocznica, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka, zaburzenia jelitowo-żołądkowe, zaburzenia psychiki, choroby nerwowe, spadek apetytu, mdłości, wymioty, bóle brzucha, ślinotok, zawroty głowy, rozdraznienie, tiki nerwowe, napady epilepsji, choroby organów oddechowych, niestrawnośc (dyspepsja), myśli sambójcze, przeziębienia, tiki nerwowe, długotrwałe choroby płuc.

Zakażenie Glistą u ludzi następuje po przez spożycie jaj pasożyta, które znajdują się na zanieczyszczonych pokarmach, lub po przez brak mycia regularnego rąk.

Larwy wylęgają się w jelicie po czym przedostają się przez ścianę jelita dostając się do płuc, (czasem może to spowodować zapalenie płuc lub różnego rodzaju dyskonfort). Po około 10 dniach larwy przechodzą z dróg oddechowych do  przewodu pokarmowego po czym dojrzałe osobniki składają jaja. Glisty osiągają rozmiar od 15 do 40 cm, żyją 1 do 2 lat w jelicie cienkim, dziennie samica może produkować do 200 tys. jaj. Poważne, a nawet śmiertelne powikłania glistnicy wynikają z naciekiem larw do tkanek wrażliwych, takich jak mózg, a od migracji robaków dorosłych w różnych struktur organizmu, gdzie produkują ropnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *